bimber

Strona Główna 
Forum
News
Teoria
Aparatura
Budowa
Produkcja
Galeria
FAQ Czarnej Oliwki
Linki
Download

vsop
bimber_hobby
wendliny_domowe
Wino swojskie i wina z siara - najlepsze www
przerwa
Galeria

a_priv"Przedstawiam moją wersję kolumny rektyfikacyjnej. Idea jest wzorowana na urządzeniach VSOP i tu niniejszym chciałbym im podziękować za przekazaną na różnych forach wiedzę, m.in. dzięki której powstała moja kolumna. Dziękuję CK za jego forum, dziękuję Czarnej Oliwce. Pragnę również oddać hołd nieżyjącemu CO2 za jego wkład w wiedzę forumową o fermentacji i starzeniu destylatów. Dziękuję wszystkim uczestnikom forów poświęconych alkoholowi za bezinteresowne dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

Moja kolumna jest wykonana z rury 2" kwasoodpornej. Cała armatura rownież jest z tego materiału. Chłodnica szklana, refluks wewnętrzny (4 zimne palce O 14). Dwa niezależne obiegi wody. Pierwotnie kolumna posiadała jeszcze refluks zewnętrzny (na zdjęciu przedłużki widoczny ślad po zlikwidowanym wejściu tego refluksu). Jednakże w trakcie użytkowania zmieniłem koncepcję. Zastosowałem 4 zimne palce, dające bez problemu 100% powrót (refluks). Kolumna ma budowę modułową. Krótsza jej część ma długość 550mm i przy niepełnym wypełnieniu służy do destylacji zacierów owocowychh (śliwki, jabłka, gruszki). Przy jej pomocy również destyluję gęste zaciery zbożowe (żyto, pszenica i kukurydza) - otrzymuję surówkę, którą po rozcienczeniu 1:1 drugi raz destyluję na długiej kolumnie. Z krótkiej kolumny otrzymuję od 88% do 92% - w zależności od stopnia ubicia wypełnienia i parametrów procesu - zależy co chcę uzyskać, czysty spirytus (wtedy druga destylacja) czy alkohole smakowe (wtedy już tylko starzenie).

Aby uniknąć przypalania gotowanych zacierów stosuję ogrzewanie poprzez płaszcz olejowy. Źródłem ciepła jest przerobiony promiennik gazowy o mocy 4,3kW. Kolumna jest ocieplona ogólnie dostępną otuliną do rur. Przedłużka ma długość 1300mm. Do połączeń zastosowałem śrubunki stożkowe. Niestety był to nienajlepszy pomysł, ale nie warto tego zmieniać. W uzupełnieniu do uszczelniania tych połączeń stosuję teraz dodatkowo taśmę teflonową i wszystko jest OK. Jako kotła używam 14 litrowego szybkowaru. W nim mam również umieszczony jeden z czujników temperatury. Na podstawie jego wskazań wiem kiedy kolumna zacznie pracować, oraz ile jeszcze alkoholu zostało w kotle. Udało mi się dobrać garnek o średnicy większej tylko o 3 cm od średnicy szybkowaru i dzięki temu do całego układu potrzebuję tylko ok. 2 litrów oleju (stosuję najtańszy olej jadalny). Temperaturę oleju mierzę elektronicznym termometrem kuchennym. Zarówno szybkowar jak i garnek z olejem mają wysokiej jakości dna akutermiczne. Oba garnki są zrobione ze stali kwasoodpornej. Do pomiaru temperatury w kolumnie (kocioł i głowica) używam cyfrowego, tablicowego termometru (kupionego wysyłkowo w firmie Nord Electronic), bazującego na czujnikach DS1820. Jako wypełnienia używam druciaków INOX. Fermentację zacieru przeprowadzam w plastikowych pojemnikach fermentacyjnych (takie jak w Biowinie).
a_priv"Dzisiaj