bimber

Strona Główna 
Forum
News
Teoria
Aparatura
Budowa
Produkcja
Galeria
FAQ Czarnej Oliwki
Linki
Download

vsop
bimber_hobby
wendliny_domowe
Wino swojskie i wina z siara - najlepsze www
przerwa
Galeria

kowal"Na kolanie"

Z pewnością wielu potencjalnych destylerów zadaje sobie pytanie, czy stosunkowo niewielkim nakładem kosztów i czasu (a zwłaszcza czasu!) da się stworzyć aparaturę. Aby jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, do twórczego kieratu zaprzągłem Empirię.

Skoro tylko odetchnąłem krajowym powietrzem (po długiej podróży), wybrałem się do pobliskiego skupu złomu. Wnikliwie oglądałem każdy mogący nadać się kawałek stali (kwasoodpornej oczywiście). Udało mi się znaleźć kawał rury o długości ok. 90cm (czynne wypełnienie w kolumnie to 85cm) i średnicy ok. 70mm oraz kawał blachy grubości ok. 1,5mm. Z blachy tej skonstruowałem obudowę chłodnicy (dlatego tak pokracznie wygląda). Keg 30l nabyłem bezproblemowo w hurtowni piwa (za 110zł, więc niestety nie tak tanio). Rurkę miedzianą, zawór, cynę, pastę, taśmę teflonową dostałem w sklepie z artukułami hydraulicznymi i sanitarnymi. Wszystkie spawy wykonane są elektrodą za pomocą zwykłej spawarki transformatorowej (elektrody porządnie wygrzałem w piekarniku). Zależało mi tylko na funkcjonalności i czasie; Estetykę zostawiłem na kiedy indziej ;-) Jak widać, maszyna to typowy "Aabratek" (ukłony) z jednym zaworem. Wewnątrz jest przegródka na jeziorko destylatu z języczkiem odprowadzającym flegmę na środek wypełnienia (zmywaki "inox"). Termometr (słabo widoczny na zdjęciu) jest analogowy. Wkładam go w rurkę wystającą z głowicy i uszczelniam taśmą teflonową. Kiedyś zastąpię go elektronicznym. Wszystko to stoi na taborecie gazowym 7,5 kW. Wykonie tej aparatury zajęło mi kilkanaście godzin + czas na zakupy (nie mierzyłem dokładnie). Cudów z tego urządzenia nie otrzymuję, ale i tak jest to lepsze niż bimberek ze sprzętu odstojnikowego, który dotychczas miałem. Pierwszą destylację zazwyczaj prowadzę "na hura" - 100ml ślepotki i dalej do końca z malutkim refluksem. Druga destylacja już profesjonalniej: zalewanie, przedgony, stabilizacja (77*C), frakcja właściwa, pogony. Frakcja właściwa przy odbiorze 0.5l/h ma 92% i po rozcieńczeniu do ok. 30% troszkę zalatuje bimberkiem, ale mnie to nie przeszkadza :) W wielu nalewkach ten zapaszek ginie. Kiedyś dorzucę kolejny segment kolumny, to jakość się poprawi :)

Myślę, że opisane wyżej doświadczenie pokazuje, że możliwym jest wykonanie apartury własnym sumptem i w stosunkowo krótkim czasie.Na zdrowie!"
Dzisiaj