bimber

Strona Główna 
Forum
News
Teoria
Aparatura
Budowa
Produkcja
Galeria
FAQ Czarnej Oliwki
Linki
Download

vsop
bimber_hobby
wendliny_domowe
Wino swojskie i wina z siara - najlepsze www
przerwa
Galeria

Pietro

aparatura komplet
aparatura części
bojler i odstojnik
chłodnicak
rozwiązanie refluksu
sposób umieszczania aromatów
trójnik na aromaty i chłodnica
kolumna

Pietro wrote:

"Przy projektowaniu założyłem sobie, że kolumna ma mieć jak największą wysokość czynnego wypełnienia. Dlatego postawiłem ją na podłodze na odstojniku. W takiej wersji, jak na rysunku wypełnienie ma wysokość 224 cm i mieści się w pomieszczeniu o wysokości 270 cm. Bojler jest to oryginalna bańka na mleko wykonana z nierdzewki. Ma ona w deklu dwa wyjścia: małe i duże. Ja wykorzystałem to małe. Odstojnik zrobiłem z dzbanka do kawy (też z nierdzewki, kupionego na targu). Stoi on między dwoma krążkami z blachy ko skręconymi szpilkami M6. Do górnego krążka jest przyspawane złącze SMS i dalej rura KO fi 50. Bojler z odstojnikiem jest połączony rurką fi 18.

Chłodnicę zrobiłem z miedzi, tak że wszystkie trójniki i redukcje są standartowe. W pierwszej wersji w rurze fi 35 umieściłem rurę fi 28, ale destylację musiałem prowadzić bardzo wolno, ponieważ po zwiększeniu tempa destylat był wyrzucany na zewnątrz. Po wymianie rury fi 28 na fi 22 dolegliwość ta zniknęła. Miałem termometr rtęciowy wyskalowany co 0,5°C, a więc taki zamontowałem. Pomimo tego,że jest on poziomo, wskazania ma dobre.

W bojlerze mieści się 15 l. zacieru. Do grzania używam kuchenki elektrycznej 1200W z termostatem. Do pierwszych kropel trzeba czekać ok. 1,5 godziny. Ręką można wyczuć, że wszystko po koleji (bojler, odstojnik, kolumna) bez żadnych przerw rozgrzewa się. Grzania nie redukuję. Zalewanie kolumny, stabilizacja i ustalanie refluksu bez problemów. Odbiór całkowity mam na poziomie ok. 45 ml/min. Destylat ma moc 94%.Po nakapaniu ok.1,2 litra temperatura rośnie a moc spada, wtedy zamykam zawór odbioru i ponownie przeprowadzam stabilizację. Temperatura spada, ustalam refluks i nadal mam 94%. Powtarzam to jeszcze raz i w ten sposób uzyskuję ok.2,5 l spirytusu 94%. Po każdej regulacji szybkość destylacji spada.

Ten trójnik zatkany korkiem służy do umieszczania w kolumnie ziól w celu otrzymania wódek zapachowych. W ciągu jednej sesji można zmieniać je kilka razy, wystarczy zmniejszyć grzanie, poczekać aż spadnie temperatura, odetkać korek, wymienić zioła i dalej prowadzić destylację. Cała aparatura jest ocieplona."

Kolumnę tą zrobiłem do pierwszej destylacji. Jest ona wykonana z rurki miedzianej i kształtek fi 22 mm. Przy konstruowaniu jej założyłem sobie żeby fuzle były usuwane "z obiegu" na bieżąco. Destylat skrapla się na ściankach, skropliny spływają w dół, w międzyczasie etanol zdąży odparować a fuzle ściekają do butelek. Surówkę odbieram do różnych naczyń: najpierw przedgon, do drugiego naczynia to, co kapie do 85 st.C i reszta (do 95 st.C) do trzeciego naczynia. To, co jest w drugim naczyniu ma wg. mnie tak dobry smak, że po dodaniu prażonego dębu zostawiam do dojrzewania, zależnie od zacieru wychodzi dobry winiak lub whisky. Reszta idzie na rektyfikacji.


Dzisiaj